Těžká dřina i odpočinek zároveň, takové je zahradničení

Zahradničení neboli v Česku mezi lidmi velmi oblíbený koníček. Nejen na vesnici, ale často i lidé z měst si pronajímají malé zahrádky a ve chvílích volna jezdí zahradničit a zároveň relaxovat. Někomu to přijde jako špinavá práce a hrabání se v hlíně. Zkusíte-li to ale jednou, většinou už u toho zůstanete.
zelený odpad
Rozhodně to není koníček pouze pro osoby v důchodu, jak si někteří možná myslí, i když mezi nimi je asi nejrozšířenější. Na zahrádky se vydává čím dál tím víc lidí i mladšího věku. Proč? Protože dnešní doba je uspěchaná, spoustu času trávíme zavřeni uvnitř kanceláří a budov, nemáme šanci být venku. A zahradničení nám poskytuje právě tolik potřebný pobyt na čerstvém vzduchu, který nám všem tolik chybí.
sázení semínek

Čemu se lze na zahradě vlastně věnovat

Zahradničení může být o pěstování květin na okrasu všeho druhu. To preferují většinou ženy, protože ty milují květiny a rády vyzdobují své domovy a vytváří s jejich pomocí kouzelnou atmosféru. Některé květiny tzv. slaměnky, se pěstují pro pozdější usušení a využití pro výrobu přírodních dekorací.

Ovšem nejen o okrasných rostlinách je tento koníček, ale také o pěstování ovoce a zeleniny. Tomu dávají přednost zejména muži, je to přeci jen trochu náročnější, když je potřeba pravidelně zrýt záhony a sklízet třeba úrodu brambor.

Oblíbené je také pěstování bylinek, a to už je zase spíše v režii žen, které přesně vědí, jak konkrétní bylinky využít a co z nich vyrobit. Sirupy, čaje, mýdla nebo vonné polštáře, to vše lze doma připravit.

Koníček a užitek v jednom

Kromě toho je tedy zahradničení i činnost velmi přínosná a užitečná. V současnosti totiž spousta rodin dává přednost bio či domácím potravinám, domácí zelenině a ovoci. Mají tak jistotu, že nebyla použita žádná chemie při postřiku a hnojení. Zkrátka ví, co jedí.

Shrnu-li to, zahradničení může být fyzicky náročný koníček, ale ta námaha za to rozhodně stojí. Jednak trávíme dostatečnou dobu na čerstvém vzduchu ve spojení s přírodou, vynakládáme pravidelnou fyzickou aktivitu, která je pro naše zdraví nezanedbatelná a v neposlední řadě, přínosem nám jsou i doma vypěstované produkty.

A také není nic hezčího, než krásně upravená zahrada plná kvetoucích rostlin a záhonků plných zeleniny lemovaná keři a stromky s ovocem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup