Dvakrát za rok k zubaři chodí minimum Čechů

Na prevenci k dentistovi by se mělo chodit dvakrát za rok. To jistě víte. Ale ruku na srdce. Dodržujete to? Skutečně se pravidelně objednáváte dvakrát do roka a necháváte se kontrolovat? Nejspíš ne. A bohužel to tak má většina Čechů, jak zjistili místní zdravotní pojišťovny. Z jejich průzkumů vyplývá, že jednou ročně se objedná na preventivní prohlídku necelá polovina pojištěnců, zatímco dvakrát jen cca 25 procent z nich, a to včetně těhotných žen.

Zubařské křeslo

Podívejme se na čísla

Statistika VZP před pár lety ukázala, že z 5,6 milionu klientů do lékařského křesla dorazilo jen 2,1 milionu osob. Z toho odvodili, že poctivých pacientů bylo jen kolem 200 tisíc. S velmi podobnými výsledky přišla také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra za stejné období, kdy měla 1,3 milionu klientů a z nich zaznamenala přes 300 tisíc osob, které skutečně o svou dutinu ústní pečují.

Zkažený zub

Proč návštěvy neopomíjet?

Většina lidí běží k zubaři až ve chvíli, kdy mají potíže. Jenže v tu chvíli už je pozdě a v mnoha případech se dozví, že je zapotřebí udělat hodně úprav, které budou stát spoustu peněz. Pravidelné prohlídky jsou mají pozitivní vliv na zdraví, ale také na množství nákladů pacienta i pojišťovny. Některé zákroky jsou samozřejmě hrazené, ale i ty někdo zaplatit musí. Když budete o svůj chrup pečlivě dbát, všem to ušetří hodně financí, bolesti a problémů.

Brát to můžete i z praktického, zdravotního hlediska. Krátká návštěva zubní ordinace v Liberci http://www.2kdent.cz/ nebo kdekoli jinde vás nebude stát nic. Naopak můžete získat jistotu, že nemáte rakovinu v dutině ústní, kazy, zubní kámen a mnoho dalších onemocnění.

Nejste spokojení? Vše můžete nahlásit

Mnoho Čechů to neví, ale máte-li pocit, že váš dentista svou práci zanedbal, můžete si jít stěžovat na Českou stomatologickou komoru, která se pustí do řešení. Na konci procesu může být doktor zbaven licence a vy můžete také získat odškodnění, pokud se jeho vina prokáže.