Jak zhodnotit peníze pro vaše děti

Jste novopečený otec? Pak jste možná zažil situaci, kdy vás, sotva pár dnů po porodu, navštívil pracovník pojišťovny, s „maximálně výhodnou nabídkou pojištění včetně spoření“, a vy, jste jako zodpovědný táta, doslova podlehl dobré radě a s dobrým pocitem jste smlouvu podepsal.
Bohužel až později rodiče většinou zjistí, že úplně výhodné tyto produkty nejsou, neboť jejich výhodnost snižují různě vysoké poplatky. Mějte tedy na paměti, že spoření formou pojištění (pokud nezískáte nějaký např. zaměstnanecký příspěvek) se vám rozhodně nevyplatí.
drobné ve sklenici
Investujte do podílových fondů
Jaké se tedy nabízejí jiná řešení? Možností je hned několik. Jednou z moderních způsobů, jak výhodně spořit jsou podílové fondy. Do těch vlastně investují i pojišťovny, ale těm pak platíte již zmíněné poplatky, které jejich efektivitu rapidně snižují.
Vy ale máte možnost spořit do podílových fondů napřímo, tedy ne přes pojistku. Vaše možnosti jsou velmi flexibilní, můžete si vybrat z mnoha různě zaměřených fondů, které trh nabízí, zvolit si výši příspěvku, i dobu spoření. Výhodou také je možnost, kdykoliv přerušit placení, což u pojistky není možné. Pokud se rozhodnete investovat do podílových fondů, informujte se ve své bance, kde vám rádi poradí, která možnost, bude pro vás ta nejsprávnější.
klíč na krabici
Stavební spoření není pro každého
Pokud chcete svým dětem odkládat peníze na budoucí bydlení, rekonstrukci či vybavení domácnosti, pak se vám nabízí, jako další možnost, stavební spoření. I když boom stavebního spoření dávno pominul, tato volba je, v těchto případech určitě správná. Až váš potomek dospěje a bude se chtít postavit na své vlastní nohy, jistě vám bude za naspořené peníze vděčný. Díky stavebnímu spoření také lépe dosáhne na překlenovací úvěry či na hypotéku. Pokud však chcete vyloženě spořit a poskytnout v budoucnu svému dítěti peníze na cokoli, pak stavební spoření raději nevolte. Stavební spoření nabízí na našem trhu pět stavebních spořitelen: ČMSS, Modrá pyramida, Raifeissen stavební spořitelna, Wüestenrot a Stavební spořitelna České spořitelny. S výběrem vám pomůže online srovnávač, který naleznete na internetu, nebo se obraťte na svého finančního poradce.