Jedno dítě mám raději

Když je v rodině více dětí, automaticky se perou o rodičovskou lásku. Když maminka pohladí jedno, to druhé chce také. Když jeden dostane tři pusy, ten druhý chce raději čtyři… Zkrátka vyžadují stejně, nebo raději i více, projevů lásky od svých rodičů. Pro každé dítě je velmi důležité, aby bylo milováno. Častokrát se ale stává, že je jedno dítě milováno mnohem více než to druhé.

Co na to děti?
Ty děti, kteří jsou tak trochu odstrkováni a méně milováni, mívají větší sklon k depresím a úzkostem, trpí nedostatkem sebevědomí a sebeúcty. A ti, co byli upřednostňovány, naopak mohou trpět pocitem viny, nebo jim to vůbec nemusí klapat ve vztazích.

Co na to rodiče?
Dospěláci se často považují za krkavčí rodiče, trápí je pocit viny a nemluví se jim snadno o tom, proč jedno dítě upřednostňují před tím druhým.

Důvodů může být několik:
·         Více tíhnou k silnějšímu, zdravějšímu dítěti.
·         Hýčkají slabší dítě, aby ho chránili.
·         Oblíbenější ze sourozenců je ten hodnější.
·         Prvorozený je důležitější.
·         Nejmladší je mazlíček.

Musí mít rodič rád obě děti stejně?
Každý jsme jiný, a tak asi ani není možné, aby rodič měl rád všechny své děti úplně stejným způsobem. Je však potřeba, aby děti dostaly lásky dostatek, protože se nikomu nežije dobře s vědomím, že není milován.

Hledejte důvody.
Rodiče by se měli v případě, že mají pocit, že milují jedno dítě více než to druhé, zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Odpověď nebývá snadná a bezbolestná, ovšem nějaký důvod to vždy má. Když se jim ho podaří odhalit, je potřeba pracovat na „nápravě“. Zakopaný pes totiž nejčastěji bývá v samotných dospělých.

Věnujte čas každému z vašich dětí.
Děti potřebují cítit zájem svých rodičů v jakémkoliv věku, jedině tak se z nich stanou vyrovnané osobnosti bez citového poznamenání. Proto se svým dětem věnujte, zajímejte se o to, co zajímá je, vyslechněte je a podporujte je.