Klíčení semen jako přirozená cesta ke zdraví

Důvěřujte přírodní léčivé síle

Rostlinná strava je obecně považována za přínosnější ve srovnání s živočišnými produkty, naši předkové neměli tak velký přísun masa, které nahrazovali kombinací obilovin a luštěnin. Rovněž nepojídali tolik pochutin a syntetických či průmyslově zpracovaných potravin. Klíčení semen považovali za přirozenou součást životního stylu, byli si dobře vědomi, že mají léčivé působení na všechny neduhy. Dokážou předcházet diabetu, srdečně cévním chorobám, mozkovým příhodám a pomáhají jako prevence proti nádorovému bujení.
miska na klíčení

Semínka vybírejte pečlivě

Ke klíčení nejsou vhodné všechny druhy a zároveň musíte dbát na jejich zdroj. Především musí jít o potravinářská semena, určená k přímé konzumaci, nikoli jako osivo. Dnes je většina osiva ošetřena chemickými fungicidními a pesticidními prostředky proti plísním, bakteriím a škůdcům. Lze je sice dlouhodobě skladovat, odolávají i ve vlhkém prostředí, ale k přímé konzumaci nejsou určena.
Před nakličováním odstraňte všechny mechanicky poškozené plody, podezřele zbarvené, plesnivé či jinak narušené. Ty by samozřejmě nevzešly a pouze by zatížily váš trávicí trakt různými toxiny.
řeřicha setá na vatě

V čem je nechat vzejít

Samotný proces je velice snadný a zvládnou jej i menší děti. Buď využijete osvědčený způsob našich předků pokládání plodů na navlhčený ubrousek, nebo gázu, anebo vyzkoušíte technickou inovaci ve formě nakličovacích misek. Jaké jsou jejich hlavní přednosti?
· Na rozdíl od ubrousku sklidíte úrodu v celistvé formě, semínka se totiž do papíru vplétají svými kořínky a je pak nutné sklízet pouze klíčky odstřižené nůžkami. Do misek se žádný ubrousek nepokládá.
· V miskách se obsah snadno proplachuje a tím se zabrání plesnivění, což je u ubrousků velmi obtížně proveditelné.
· Misky jsou uzavřené a nedostane se dovnitř žádná nežádoucí nečistota. Jsou vyrobené z transparentního zdravotně nezávadného plastu, rostlinky mají k dispozici dostatek světla. Pouze dbejte na to, aby nebyly umístěny na přímém slunečním světle.