Nejdůležitější výbava pro koně

Plánuje pořízení koně pro vás nebo vaše děti? Předem si ujasněte, zda víte, co vše pořízení takového zvířete obnáší. Kůň rozhodně nepatří mezi nejlevnější záležitosti, nejedná se totiž pouze o samotné pořízení koně, ale musíme započítat i náklady za žrádlo a ustájení. Nejlepší je proto poradit se s odborníkem, který má s chováním koní zkušenosti a dokáže vám na takové otázky odpovědět. Konečné rozhodnutí je ale stejně na nás. Přečtete si tedy, co všechno budete při pořízení koně potřebovat.
Statný hřebec

  • Ohlávka a vodítko

První z věcí, které budete pro koně potřebovat je ohlávka a vodítko . Bez toho se asi neobejdete, ačkoliv si ve většině případů už koně společně s ohlávkou a vodítkem pořídíte. Rozhodně se vám ale další pár bude rozhodně hodit.

  • Kartáč na hřebelcování

Je potřeba se smířit se skutečností, že kůň vám zabere spoustu času. Péče o něho je totiž velmi náročná, krom pravidelného hřebelcování i vycházky a trénink. Budete tedy potřebovat i sadu kartáčů a kopytní háčky. Pro každého koně byste měli mít vyčleněné vlastní kartáče, které budete používat čistě jenom na něj. Je to velmi nehygienické a velmi často se stává, že dojde k přenosu parazitů z jednoho koně na druhého.

Kartáče nezapomeňte po každém použití vyklepat od zbytky chlupů a prachu a jednou za měsíc je vyprat v desinfekčním roztoku na kartáče a horké vodě. Stejnou pozornost dopřejte i houbám na ošetření očí a nosu, ty perte pravidelně v pračce na 30 stupňů a vždy je nechte řádně vyschnout. Mohou totiž velmi rychle zplesnivět.Kůň s ohlávkou

Další nezbytností je kopytní háček, který se snažte vždy uložit na stejné místo, jinak se může stát, že budete muset v dohledné době kupovat nový.

Důležitý je i box na čištění, který by měl být dostatečně prostorný, aby se do něj vešly pomůcky, které budete v péči o koně potřebovat.