Padělek – laciné zboží za plnou cenu….


Vyhledávejte ověřené dodavatele
Podvodníci s napodobeninami se rozjeli na plné obrátky, a tak je více než pravděpodobné, že jim snadno naletíte. Dříve bylo nejpravděpodobnější, že na padělky narazíte někde v tržnici nebo ve stánkovém prodeji. Dnes je spíše rizikový internetový prodej, ovšem jistotu nemáte ani při koupi v kamenném obchodě.

Padělek značkového výrobku si tak můžete koupit i za plnou cenu jako originál, což je nejnovějším trendem podvodníků. Běžný spotřebitel nemá příliš možností, jak napodobeninu rozeznat. Abyste se nenapálili, je pro vás nejdůležitější hledat solidní dodavatele. Ovšem, pokud někdo samotnou značku nekupuje často a moc ji nezná, může snadno naletět, protože rozdíly většinou nerozpozná.

Rozdíly jsou nepatrné
Kopie průmyslového zboží známých značek působí firmám obrovské škody. Značkoví výrobci kvůli padělkům přicházejí každý rok až o 14% potencionálního výdělku. ČOI (Česká obchodní inspekce) sice hlídá tuzemské kamenné obchody a e-shopy, ale podezřelé zboží v zásilkách z ciziny nemůže zachytit. To pak nejčastěji sami spotřebitelé upozorňují, že se někde pravděpodobně prodává padělané zboží, což pak ČOI prověřuje.

Celníci zachycují padělky především u zásilek, které k nám proudí ze zemí mimo Evropskou unii. Padělané zboží pochází často také z Polska. Jak celníci poznají, že se jedná o falzifikát? Základní indicií je země původu nebo podezřele nízká cena. Napodobeninu pak také potvrdí následné expertizy.

Nebezpečí může číhat všude
Nebezpečí padělků číhá například v elektronice, kde jsou nejrizikovější mobily. Padělají se ale také hračky, oblečení, kontaktní čočky, kosmetika, autodílny, kabelky a různé luxusní zboží. Zde je většinou kvalita materiálu tak dobrá, že sami výrobci nepoznají, že se jedná o padělek. A protože i cena je stejně vysoká jako u originálu, zákazníci nemohou v žádném případě rozpoznat, že se jedná o napodobeninu.

V letošním roce začnou v České republice působit asijské internetové obchody, čímž u nás stoupne množství odbavovaných zásilek z ciziny, a tím pádem také vetší riziko padělků.