Proč mít sídlo firmy v Praze


Chystáte se začít s podnikatelskou aktivitou a rozmýšlíte se, zda si nepořídit sídli firmy jinde, než v místě vašeho bydliště? Jedním z důvodů, proč to budoucí podnikatelé provádí, je psychologie dobrého jména a atraktivity samotné adresy, kupříkladu pokud bydlíte ve venkovské oblasti, kterou takřka nikdo nezná, a chcete navazovat mnoho obchodních kontaktů, lépe bude působit, pokud budete mít virtuální sídlo firmy v Praze. Toto však není jediný důvod k takovému rozhodnutí.

práce v kanceláři

Úředník z berňáku je něco jako zubař

Když se potkáte s vaším zubařem v obchodním domě při nákupu potravin, zdvořile se pozdravíte, a jste rádi, že jste se potkali někde mimo zubní ordinaci. K zubařům máme spíše pozitivní vztah, ale rozhodně neplatí, že bychom se nemohli dočkat, až usedneme do zubařského křesla a vyceníme zuby. S úředníky z berňáku je to podobné, pokud se s nimi potkáváme na ulici, v parku nebo dokonce třeba na dovolené, stavíme se k těmto setkáním neutrálně, pokud to vysloveně nejsou naši příbuzní či známí.

sídlo firmy

Namátková kontrola z berního neboli finančního úřadu nikomu radost nepřináší ani tehdy, cítíme-li se silní v kramflecích a domníváme se, že máme snad všechno v pořádku. Kontrola je přece jen kontrola, a když něco odhalí, může to vést k pokutě a zbytečným stresujícím událostem. Jinými slovy, čím lépe se můžeme těmto lidem vyhnout z hlediska jejich pracovní činnosti, tím příjemněji se nám bude žít.

A právě tomu napomáhá mít zřízené firemní sídlo v Praze. Funguje to tak, že namátkové kontroly probíhají v rámci regionálních poboček finančních úřadů a jejich zaměstnanci si vybírají jednotlivé tipy dle počtu nahlášených podnikatelských subjektů. Jestliže například budete podnikat v okrese Rakovník, kde je registrováno cca 8 tisíc subjektů, pravděpodobnost této kontroly je výrazně vyšší, než v Praze, kde může být registrováno až půl milionu sídel firem. Vnímáte ten zásadní rozdíl? V Praze k vám totiž berňáci jen tak nepřijdou, některé zdroje uvádí pravděpodobnost takové návštěvy jednou za dvě stě let.