Duch staré Číny, město Lijiang

Mezi nejvíce zajímavá místa v čínském Lijiangu patří zcela jistě stará část města, která je oddělen od nového Lijiangu Lví horou. Staré město bylo však roku 1996 silně postiženo zemětřesením. Zde můžete spatřit neředěný koncentrát staré Číny, . Každý kámen, který se zde nachází, každý starý oprýskaný trám, ale i každá taška na střeše vám budou připomínat ducha staré Číny. Pokud se budete chtít do Lijiangu vypravit, vynechte měsíce červenec a srpen, neboť toto město je zahlceno turisty a ztrácí své kouzlo.
lugu jezero

Historie města

Historie města sahá až do třináctého století, přesněji do období nájezdů Mongolů. Ti si ve městě při tažení na jih zbudovali vojenské ležení. Z této doby pochází rovněž jedinečná architektura starého města, kterou umocňuje spleť křivolakých uliček a vodních kanálů. Procházet se zde můžete mezi malebnými dřevěnými, ale i kamennými domky. Nejvýznamnější stavbou starého města je bezesporu palác rodiny Mu, jež tvoří rozsáhlý areál nádvoří a zahrad.
zarostlé hory

Hora nefritového draka

Lijiang je zasazen do nádherného horského údolí, v nadmořské výšce přes 2400 metrů nad mořem, neboť je v těsné blízkosti Tibetu, v podhůří Himálaje. Nad samotným městem se potom tyčí Sněžná hora nefritového draka. Nádherná příroda v okolí města vás bude jistě lákat na některou z trekových tras, anebo si vypůjčit kolo a projet se po okolí Lijiangu. Takto se můžete vydat:
Ø na prohlídku autentických vesnic
Ø k nedalekým horským jezerům
Ø navštívit staré kláštery
město lijiang

Matriarchát

Zde v Lijiangu stále vládne matriarchální uspořádání:
Ø Střecha nad hlavou vždy náleží ženě a muž k ní dochází pouze na návštěvu, a to ještě ne každou noc.
Ø Děti žijí s matkou, patří matce a i v dospělosti často bydlí u matky.
Ø Rovněž zde znamená, že žádná svatba není a muž zůstává ve vztahu jen po dobu, kdy to oběma vyhovuje.