Kde sehnat odborníka na finanční účetnictví

Firmy shánějí pracovníka na pozici účetní poměrně často. Je to proto, že ne každému se tuto práci chce dělat. Je zde totiž potřeba pečlivost, preciznost a neustálá kontrola. Sebemenší chyba může mít dalekosáhlé následky a často je potřeba ji zdlouhavě hledat. I to je důvodem, proč podniky obvykle požadují, aby měl nastupující účetní již nějakou praxi.i dnes najde v účetnictví využití kalkulačka

A tady je kámen úrazu. Absolventy prakticky nikdo nezaměstná, jelikož nemají praxi. A praxi nezískají, protože je nikdo nezaměstná. Ano, existují juniorské pozice právě pro absolventy, ale těch je poměrně málo a firmy je často považují za zbytečné výdaje. Přesto je faktem, že by se vyplatilo, pokud by si podniky vychovávaly své zaměstnance od absolventa. Ti totiž bývají ochotní se učit a nejsou zatíženi zvyky z předchozích zaměstnání.

Na druhou stranu je třeba chápat, že podniky potřebují účetní TEĎ, ne za pár měsíců až rok, až se mladý zaučí. Navíc nemají jistotu, že nedá výpověď a zda se vůbec osvědčí. Proto je to často považováno za příliš velké riziko

Kde tedy mají nového účetního sehnat? Možností je několik. Jednou z nich je klasické podání inzerátu na webový server, nebo na úřad práce. Výhodou je, že se informace o volné pozici dostane mezi lidi a je tedy více pravděpodobné, že se objeví nějaký vhodný kandidát.stránky účetní knihy

Na druhou stranu to zabírá čas, neboť je potřeba pořádat přijímací řízení, a to někdy i více kol. To samozřejmě stojí také peníze. Navíc nemáte jistotu, že se vhodný člověk objeví.

Další možností je převzít zaměstnance z nějaké firmy, která zrovna končí činnost. Zde je výhoda, že onen člověk již má pravděpodobně dostatek zkušeností a navíc bude nejspíše rád, že bude mít práci. Stejný případ může být i doporučení od nějakého zaměstnance či přítele, který navrhne člověka, o kterém si myslí, že by se na danou pozici hodil.

Menší firmy mají také možnost využít firem specializovaných na finanční účetnictví, například KIT, kde mu ke konci roku, kdy probíhá účetní uzávěrka, zpracují a zaúčtují veškeré podklady. To je často poměrně výhodné, neboť není potřeba mít vlastní účetní a náklady s tím spojené.

Poslední možností, vhodnou především pro opravdu malé rodinné firmy, je situace, kdy si majitel vede účetnictví sám. Ušetří to spoustu nákladů, a pokud se on nebo někdo z rodiny či přátel v oboru alespoň trochu vyzná, pak obvykle nebývá problém.

A jaké řešení je vhodné zrovna pro vaši situaci? Než se rozhodnete, je dobré uvážit všechna fakta a zvolit to, co je pro vás a vaši firmu nejoptimálnější.