Proč mít zájmy a koníčky

Hobby neboli koníček, pravidelná aktivita pro lidi, kteří mají volný čas, ale i ti, kteří času mnoho nemají, si na své oblíbené činnosti nějaký rádi vyšetří.
Koníček je zájem, zájem a aktivita, která nám pomáhá fungovat, pomáhá nám odbourávat stres z každodenního stereotypu. Aktivita, kterou podporujeme sami sebe, cítíme se při ní příjemně a vždy nás rozptýlí, když se cítíme mizerně.

Každý by měl nějaký koníček mít, je to jakýsi protipól toho, co děláme každý den, tedy spíš toho, co musíme dělat. Koníček nás ale baví a činí nás šťastnými a zároveň rozvíjí i naše dovednosti a schopnosti.

Vyberte si ten svůj

Spousta z nás má nějaký koníček již od dětství, někteří ale žádný nemají a to je škoda. Možná je na čase si nějaký najít nebo rozšířit řadu těch, které už máme. Výběr je široký. Představme si tedy pár z nich.

·         Ruční práce – nejsou pro každého, člověk musí být alespoň minimálně zručný. Rozhodně ale rozvíjí naši fantazii a umožňují nám tvořit překrásné a praktické výrobky. Patří sem například pletení, šití, vyšívání, háčkování, ale i práce s papírem a techniky s tím spojené či práce s keramikou a jinými hmotami.
 venkovní květiny
·         Zahradničení – fyzicky někdy náročné, ale vhodné pro ženy i muže. Pomáhá utřídit si myšlenky, mít pravidelnou fyzickou námahu a být na čerstvém vzduchu. Zároveň nám přináší i užitek v podobě vypěstovaného ovoce, zeleniny, bylinek a kvetoucích rostlin.
 
·         Sport – sport je vhodný pro každého, kdo miluje pravidelný pohyb. Má příznivý vliv na naše zdraví. Záleží jen na vás, který si vyberete. Míčové hry, tanec, posilovnu, jízdu na kole či kolečkových bruslích nebo klidné cvičení jógy či ještě něco jiného?
 golfistka po odpalu
·         Sběratelství – to je velmi oblíbená aktivita už od dětství. Sbírat se dá v podstatě cokoli, plechovky od nápojů, autíčka, krabičky od zápalek, kameny, miniatury, ale i známky, časopisy nebo obrazy a další předměty. Občas tak vznikají velmi hodnotné sbírky. Za určitých okolností je to tedy i velmi nákladný koníček.
 
·         Blogování – to je fenomén současné doby a věnují se mu především ti mladší z nás. Psaní o všem možném a nahlédnutí do života lidí. Blog si může založit každý. Je však nutné umět poutavě psát o věcech kolem nás a nacházet zajímavá témata.

K dalším koníčkům může patřit fotografování, kreslení a malování, návštěvy divadel a výstav, vlastnit doma veterána a účastnit se s ním pravidelně závodů a mnoho, mnoho dalšího. Důležité ale vždy je, že vás tato aktivita bude naplňovat a umožní vám si oddychnout od každodenního stresu.