Soda doma

Používá se ke kypření těsta, výrobě perlivých nápojů, na pálení žáhy i pro úklid.

Pečení
Chcete-li ji použít jako kypřidlo, musí být alespoň jedna surovina kyselá. Jedlá soda je totiž zásaditá a k nakypření těsta dojde reakcí. Při té vzniká oxid uhličitý a právě ten zvětší objem těsta. Je asi třikrát silnější než kypřící prášek do pečiva. Přidávejte vždy množství, které je v receptu uvedeno, nikoliv víc.
soda v misce
Soda by se totiž při reakci nevyužila a zůstala by po ní odporná příchuť. Čtvrtina lžičky vám bohatě postačí na 150 gramů mouky. Návod také může být uveden na zadní straně obalu jedlé sody. Pokud jí chcete nahradit kypřící prášek, nezapomeňte se přesvědčit, že je tam dostatek kyselých surovin a zmenšete množství sody asi na třetinu až čtvrtinu.

Péče o zdraví
Při překyselení organizmu vám postačí vypít sklenici vody, ve které jste rozpustily asi dvě lžičky jedlé sody. Také můžete pouze vykoupat nohy ve vodě s rozpuštěnou sodou. Je ovšem nutné množství upravit podle litrů vody. Takováto koupel pomáhá na plísně, zápach či špatný stav kůže. Sodu také můžete použít jako kloktadlo na bolest v krku. Mírní popáleniny od Slunce a pomáhá na včelí bodnutí.

Péče o vzhled
Používá se jak k bělení zubů, tak k mytí vlasů. Při bělení si dejte pozor, aby vám nepodráždila dásně a neaplikujte ji častěji než jednou za měsíc. Při mytí vlasů slabým roztokem jedlé sody pořádně umyjte vlasy vodou. Jinak vám na vlasech zůstane a vykrystalizuje v bílé tečky.

Úklid
Jedlá soda skvěle pohlcuje všemožné zápachy. Lze ji tedy nasypat do odpadkového koše, botníku, do misky do lednice i na jiná místa. Lze ji využít i při mytí nádobí, kuchyňské linky, prkénka, sporáku, čištění odpadu, mikrovlnky i myčky nádobí či plastového nábytku a zvířecích kotců.
soda na úklid
Můžete s ní také umýt podlahu a okna. Nebo ji nasypte na koberec, nechte působit a poté vysajte – odstraní z něj nepříjemné pachy a vyčistí ho. Pro praní můžete do vody s prádlem přidat půl hrnku jedlé sody.

Dá se zkrátka použít všude, kde používáte kyselé prostředky. Nestačí-li vaším potřebám soda jedlá, použijte normální. Nikdy však poté nezapomeňte na neproděravělé rukavice.