Zelené Vánoce

Není nad krásnou vánoční atmosféru. Cukroví, koledy, jmelí, kapr, bramborový salát a – stromeček. Je ovšem nutné rok co rok pokácet tolik stromků a utratit tolik peněz? Nemluvě o práci s tím každoročně spojené. Najít stromek. Vybrat stromek. Obrousit kmínek. Odnést stromek. Zjistit, že se do stojanu přeci jen stále nevejde a znovu obrousit kmínek.

Postavit a pořádně připevnit, ozdobit a zazpívat pod ním koledy a rozdat dárky. Téměř ihned zase odzdobit, rozmontovat a odnést. Vymést ze všech koutů všechno jehličí a dostat ho ze všech koberců… Mnozí samozřejmě přijdou s umělým vánočním stromkem. To však není úplně ono – nevoní a ani nepíchá. Větve je třeba tvarovat a po celém roku stráveném ve sklepě se ne a ne ohnout správným směrem a zůstat držet.

Co si však pořídit správný, voňavý a opravdový stromeček – s kořeny. Svůj stromeček si můžete vysadit do zahrádky či květináče adekvátní velikosti. Proč něco takového pořizovat?
větev borovice
Nuž, zaprvé: Stromeček vám, budete-li se o něj starat, vydrží na celý život a ještě si ho můžou nechat vaše děti. Zadruhé: Ušetříte ročně spoustu času i nějaké peníze. Zatřetí: Uděláte něco pro přírodu. Díky takovému rozhodnutí se každoročně nepokácí tolik stromů a navíc jich bude o několik víc. Navíc si můžete vybrat velikost, druh i tvar jak jen budete chtít. Váš stromeček bude mít hezkou barvu, krásnou vůni, dlouhé či krátké a pichlavé či nepichlavé jehličky. Záleží jen na vaší volbě. Pojďme si tedy říct, jak váš stromek pěstovat.

Jehličnany jsou vývojově starší než listnaté stromy a jsou velmi rozmanité. Mnozí by často neřekli, že se jedná o jehličnan. Nás bude zajímat řád borovicotvaré. Ty se dělí na tisovité, cypřišovité, pajehličníkovité, nohoplodovité, blahočetovité a borovicovité. Zájemci o typické stromky si vyberou poslední čeleď. Tam totiž patří jak borovice, smrk, jedle i modřín a jiné méně známé dřeviny.

Borovice
Jsou světlomilné, nenáročné na půdu i vláhu a vždyzelené. Lépe se jim daří ve vápenatých půdách, ale poroste i v jiných. Jediným důležitým nárokem je pro ni dostatek světla. Některé druhy jsou i prospěšné zdraví svou kůrou a jehličím. Kořeny se velmi větví do stran a jsou středně hluboké. Jsou známé pro své krásné dlouhé jehličí. Můžete si pořídit i borovice s velmi ohebnými jehlicemi, které tolik nepíchají.

Smrk
Většinou vyžadují spíše vlhká místa. Je zde mnoho poddruhů. Rostou poměrně rychle a jsou nenáročné pro pěstování. Jehlice bývají tuhé a pichlavé. Má velmi mělké kořeny.
vánoční strom s dárky
Jedle
Částečně zvládají znečištění a zamoření ovzduší. Některé odrůdy snáší i suchou půdu, obecně ovšem požaduje spíše vlhké stanoviště. Roste pomalu a je citlivější na mráz. Má poměrně hluboké kořeny.