Kdo je připraven, není ohrožen

Cestování obnáší kromě radosti občas i nějaké ty starosti. Tomu se asi nevyhneme, a když smůla, tak už pořádná. Zvláště když jsme daleko od domova, každá peripetie, se zdá být hůře zvládnutelnou. A právě jako zákon schválnosti se občas na dovolené přihodí něco, co nás zaskočí. Proto je dobré být připraven pro jistotu na všechno a mít nějaký záložní plán, ať se děje co se děje. A když víme, co nás může potkat, lépe se na to můžeme připravit.

otevřená lékárnička

·         Kinedril v příručním zavazadle: i když vám nebývá špatně v autě, v letadle třeba může. Komu se dělá špatně pravidelně, už asi na kinedril nezapomene, ale pokud například poprvé letíte, pro jistotu si ho vezme. Protože žaludeční nevolnost a zvracení ještě před začátkem samotné dovolené, není nic příjemného. Kromě toho, že celou cestu můžete prozvracet, na místo dorazíte unavení a zhnusení a místo vybalování a prozkoumávání nové oblasti, si budete lízat rány, z nepříjemné cesty.
slunce a letadla

·         Auto v bezvadném stavu: pokud cestujete na dovolenou autem, vždy před tím než vyjedete, musíte mít zkontrolovaný stav vozidla, mít sebou náhradní rezervu a hlavně, pokud jedete do zahraničí, mějte nastudované zdejší silniční pravidla a také si zjistěte číslo na místní odtahovou a havarijní službu. Dobré je mít také nějaké peníze odložené bokem, pro strýčka příhodu. Nikdy nevíte, co se může po cestě stát, dopravní nehoda nebo porucha auta umí pěkně pokazit celý výlet.

·         Lékárnička narvaná k prasknutí: nikdy nepodceňujte možnou nemoc nebo úraz na cestách. Lékárničku tak mějte vybavenou vším, co byste teoreticky mohli potřebovat, kdyby se něco stalo, nebo jste onemocněli. Na dovolených bývá časté, že se vám udělá zle nebo se přejíte z místní odlišné stravy, na kterou nejste zvyklí, léky na pálení žáhy a bolest žaludku nebo proti průjmu nebo zácpě, nikdy nenechejte doma. Stejně tak jako léky na nachlazení, bolest a horečku a v neposlední řadě zkontrolujte stav obvazů, náplastí a dezinfekce v lékárničce.

·         Doklady platné a v pořádku: bez dokladů byste v cizině měli velké problémy. Hlavně nezapomeňte mít v pořádku občanský průkaz, popřípadě pas. A vždy si předem sjednejte cestovní pojištění.