Madeira: ostrov věčného jara

Madeira, která patří k Portugalsku, není dodnes natolik známou turistickou destinací. Právě to dělá ostrov výjimečným, mnohdy totiž připomíná spíše zapomenutý kraj. Výrazně se liší od ostatních koutů Evropy, je stále zelený a podnebí je zde také celoročně příjemné a moc se nemění.

Madeira okouzlí svými vysokými útesy, z nichž budete mít závratě a pohořím, které se táhne středem ostrova a připomíná panenskou krajinu. Výhledy do údolí jsou opravdu dechberoucí. Momentálně rozrůstající se síť stezek vás zavede na místa, která jinde v Evropě neuvidíte.

Projdete díky nim několik kilometrů dlouhou trasu lemovanou levádami – zavlažujícími kanály, které na Madeiře slouží již od pradávna a jsou její nedílnou součástí. Také zavítáte do vavřínových pralesů nebo na holé pláně vysokých pohoří.

Díky svému podnebí je ostrov jako dělaný na pěstování exotického ovoce a zeleniny. Najdete zde banánové plantáže, vinice, sady a další. Na každém rohu zejména v hlavním městě Funchal potkáte místní trhy, které jsou plné lokálních plodin, vše je krásně barevné, svěží a chutné!

Když je řeč o jaře, na Madeiru toto roční období dorazí přeci jen o něco dříve než k nám a proto je třeba toho využít, načerpat energii, nadýchat se svěžího vzduchu z hor a vychutnat si sluneční paprsky s vyhlídkou na oceán. Za návštěvu stojí některá z botanických zahrad nebo orchidejová zahrada v hlavním městě. Květy jsou tu tak barevné, že vytváří dokonalý kontrast s mořem a svěží zelení.
 
Jak se na Madeiru dostat?
Bohužel pro nás Čechy to nebude tak jednoduché. Z Prahy žádné přímé lety dostupné nejsou, proto je nejlepší variantou odlet z Německa. Let trvá něco kolem 4 hodin. Ani po přistání ale není doprava tak snadná. S půjčeným autem se budete muset potýkat s uzoučkými uličkami a především nekonečnými serpentinami a to je teprve výzva!