Plstění, jednoduchá činnost, která vás nadchne

Ten kdo má rád kreativní činnosti a jeho koníčkem je různé tvoření, zajisté také rád vyzkouší plstění. Metoda pro mnohé neznámá, ale získávající mezi lidmi na oblibě. S její pomocí se totiž dají vytvářet mnohé dekorace, ale i oděvní doplňky a samotné části oděvů.

Základem je práce s vlnou, rounem, to se totiž, za určitých podmínek, dokáže zaplétat a zpevňovat, takzvaně plstnatí. Tyto podmínky jsou především vlhkost, vysoká teplota a tření. Zajistíme-li tedy tyto podmínky při práci s vlnou, pod rukama nám budou vznikat úžasně vypadající ozdoby, doplňky či obrazce.
koule plsti
Příjemné je také to, že k tomuto koníčku není potřeba mnoho různých pomůcek. Stačí nám rouno, molitanová podložka a speciální jehla s drobnými drážkami. K čemu slouží, se dočtete dále. Vlněných přízí najdete v nabídce hodně, přesněji v mnoha úžasných a jasných barvách, které můžete podle libosti a potřeby různě kombinovat.

Metoda plstění je využívána především pro tvorbu různých figurek, oblíbené jsou víly a skřítci, vypadají totiž naprosto úchvatně. Dále je možné vytvářet ozdoby na oděvy a určitě se vyplatí vyzkoušet i výrobu šperků. Takové náušnice či korále jsou naprosto originální prvek, který perfektně doladí váš outfit. Jsou neobvyklé a jedinečné.

Dva způsoby, které lze vyzkoušet

Teď už ale k samotné technice. V podstatě jsou dva způsoby plstění, kterými lze pracovat, mokré a suché.
Mokré plstnatění, jednodušší cesta bez speciálních pomůcek
Pro tuto variantu vám stačí pouze rouno, ze kterého vytvoříme výrobek, který chceme plstit. Může to být třeba svetr nebo kabelka.

Danou věc vložíme do povlaku od polštáře a poté do pračky, přidáme ještě nějaký kus oblečení, protože tím zvýšíme tření, tedy zajistíme správné podmínky. Pustíme pračku, nejlépe na vyvářkový program. Po doprání vytáhneme z pračky, vyrovnáme a necháme uschnout.

Chceme-li vytvořit jednoduché tvary, třeba kuličky, přichytáme si kus rouna, namočíme ho do teplé vody a poté ho namydlenýma rukama valíme do požadovaného tvaru.
Plstěná kravička
Suché plstnatění, cesta s využitím speciálních pomůcek

Při této variantě potřebujeme již zmíněnou speciální jehlu s drážkami, takzvanou plstící jehlu a molitanovou podložku. Do rouna položeného na podložce pak plstící jehlou rychle pícháme a vytahujeme, v drážkách se rouno zachycuje. Dochází ke tření a rouno tak plstnatí.